Młodzi i wolność finansowa

Witajcie moi drodzy 😉

Dziś przekaże wam kilka rad i wskazówek i możliwości szczególnie adresowanych do młodych osób. Jesteś uczniem bądź studentem?  Ten post jest właśnie dla ciebie! Odpowiedzmy sobie najpierw czym jest tak naprawdę wolność finansowa?

Ktoś powie, że chodzi o kupowanie wszystkiego, na co ma się ochotę. Ktoś inny powie, że to niezależność od innych – zwłaszcza pracodawcy. Jeszcze ktoś inny powie, że to w ogóle brak potrzeby pracy – człowiek wolny finansowo żyje ze swoich oszczędności lub z pracy innych ludzi. A dla ciebie czym ona jest? Wolność finansowa jest w zasięgu każdej osoby. Powtarzam każdej! Żyjąc w kraju, takim jak Polska masz praktycznie nieograniczone możliwości zarabiania pieniędzy i robienia tego, co chcesz. Jest wiele krajów na świecie, gdzie jest mnóstwo ograniczeń społecznych, religijnych, czy kulturalnych. Jest wiele krajów, gdzie nie przestrzega się praw człowieka. W Polsce możesz robić co chcesz i żyć tak, jak chcesz. Ludzie, którzy mają swoje cele i plany w życiu, jeśli nie poddadzą się po drodze, to prędzej czy później te cele osiągną. Mało tego , znam osobiście takich ludzi;)

Jeśli w młodym wieku zainteresujesz się biznesem i wolnością finansową i taki sobie postawisz cel, to kiedyś go z pewnością osiągniesz. Wolność finansową trzeba zdobyć jak najszybciej, aby zostało nam sporo czasu, żeby się nią cieszyć. Jeśli jesteś w młodym wieku, nie masz jeszcze rodziny i może nawet mieszkasz z rodzicami, będzie Ci dużo łatwiej zaczynać i prowadzić działania, zmierzające do wolności finansowej. Wszystko, czego potrzebujesz, to ustalić sobie cel, zacząć się tym interesować, uczyć się i powoli tę wiedzę wdrażać w życie.

Dziś, to może Ci się wydawać bardzo odległe. Jako osoba młoda masz w głowie inne rzeczy. Chcesz się bawić, chcesz chodzić na imprezy, a nie myśleć o takich rzeczach. Wiem jak dzisiaj wygląda życie większości studentów, a nawet jeszcze młodszych osób. Coraz częściej się o tym przekonuję. Pewnie wiesz to, również Ty. Nie chcę Cię do niczego przekonywać, ale chciałbym Ci pokazać też inną możliwość. Można się bawić i cieszyć życiem, a z drugiej strony,  jednocześnie myśleć o swojej finansowej przyszłości. Możesz powoli budować swoje aktywa i powiększać swoją wiedzę i umiejętności. 

Oto porady, które pomogą Ci wejść na dobrą drogę w młodym wieku:

1)      Podążaj za swoimi pasjami i rozwijaj mocne strony.

Większość osób bogatych, żyje ze swojej pasji. Od młodych lat interesują się danym tematem i po jakimś czasie pojawiają się pieniądze. Na rezultaty finansowe trzeba czasem czekać bardzo długo, a robiąc to, co kochasz, nigdy się nie zniechęcisz i nie poddasz. Nie mając dużych potrzeb finansowych, mamy ten czas i możemy czekać.
Formalna edukacja rozwija po trochu wiele cech i umiejętności. W prawdziwym życiu cenni są ludzie, którzy są ekspertami w konkretnej dziedzinie. Poza tym, co masz w szkole i co musisz się nauczyć, rozwijaj maksymalnie trzy swoje cechy, czy umiejętności, z którymi czujesz się najlepiej i które dobrze Ci wychodzą. Nie ucz się wielu rzeczy naraz, bo będziesz przeciętny w tym, co robisz. Skup się na swoich największych cechach, czy talentach i stale je rozwijaj. Po jakimś czasie staniesz się mistrzem w tej dziedzinie, a sukces należy do właśnie takich osób.

2)      Zarządzaj swoimi finansami.

Jest to bardzo ważna umiejętność i w dużym stopniu pomoże Ci osiągnąć wolność finansową. Rozważaj wydanie każdej złotówki, która do niczego nie prowadzi. Staraj się zwiększać ilość źródeł dochodów i inwestuj przynajmniej 10% tego co zarobisz. W momencie, gdy dostaniesz jakieś dodatkowe pieniądze, zainwestuj przynajmniej 50%. Jeśli nie masz wielu wydatków, możliwości możesz mieć naprawdę duże. Nawet gdy nie będzie się od razu udawało zarabiać, cały czas się będziesz uczyć.

3)      Unikaj kredytów i pożyczek.

Wiele osób wpada w długi. Na każdym kroku jesteśmy kuszeni szybkimi pożyczkami, kredytami, czy zakupami na raty. Spłacając jedną rzecz, kupujemy kolejną. Na kredyt jest łatwiej. Nie wchodź do tego błędnego koła. Kredyt jest dobry, jeśli buduje Twoje aktywa, lub jest inwestowany w Twoją edukację i rozwój. Kredyt, który weźmiesz na pokrycie swoich zachcianek, to zły kredyt i unikaj ich jak ognia.

4)      Wykorzystuj wszystkie możliwości, jakie masz dokoła.

Czas i miejsce, w którym żyjesz, dostarcza Ci wielu ogromnych możliwości. Nigdy w historii świata, nie było tylu sposobów zarabiania, uczenia się, rozwijania i robienia tego, co chcesz robić. Internet to nie tylko miejsce do zabawy i kontaktu z innymi. Ucz się wykorzystywać jego możliwości do zarabiania pieniędzy. Znajdziesz tam wiele okazji biznesowych i inwestycyjnych, ale jest też wiele pułapek, których trzeba unikać – tak jak w życiu.
Jeśli chcesz osiągać sukcesy i żyć lepiej niż Twoje otoczenie, musisz robić inne rzeczy. Poświęcaj przynajmniej godzinę dziennie na budowanie swojej wolności finansowej. Każdy znajdzie taką godzinę u siebie. Zamiast oglądać telewizję, czy siedzieć na fb, poświęć ten czas na dodatkowy zarobek, czy budowanie swojego biznesu. Dzięki temu po latach będziesz dysponować sporą wiedzą, doświadczeniem, a może i dobrymi pieniędzmi. Jest tylko jeden warunek – dziś zdecyduj i zrób pierwszy krok w tym kierunku.

5) Unikaj uzależnień

Picie alkoholu, przyjmowanie narkotyków, palenie papierosów, uzależnienie od seksu (seksoholizm). Mnóstwo młodych ludzi wpada w te uzależnienia, które niszczą zdrowie, relacje i całe życie. Unikaj ich jak ognia.

Mam nadzieje, że wykorzystasz te wskazówki w swoim życiu.

Serdecznie zachęcam do komentowania.

Pozdrawiam i życzę wam miłego dnia ;P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *